(Kijk voor exacte data, openingstijden en aanvullende informatie altijd even op de website van Historisch Museum Haarlem!!)
Datum: // <> // Titel: Heen en Weer, Reizen In Vroeger Eeuwen Lokatie: Historisch Museum Haarlem in haarlem, noord holland, nederland
Historisch Museum Haarlem organiseert in samenwerking met de Stichting Provinciale Atlas Noord-Holland en het Noord-Hollands Archief de tentoonstelling Heen en Weer, Reizen in vroeger eeuwen. Aanleiding tot de tentoonstelling is het 350-jarig bestaan van de Leidse Vaart in 2007.
Comfortabeler Reizen was tot de aanleg van de trekvaarten geen onverdeeld genoegen. De wegen zaten vol kuilen en hobbels en het vervoer over open water kon levensgevaarlijk zijn.
Door de aanleg van de trekvaarten onder andere naar Leiden (1657) en Amsterdam (1632) werd het reizen een stuk aangenamer en konden de reizigers redelijk comfortabel - als zaten zij thuis - zich veilig met een snelheid van 7 km per uur over het water laten verplaatsen. Nieuw was dat er gevaren werd volgens een vaste dienstregeling. Precies op tijd vertrok de schuit en er werd rekening gehouden met overstapplaatsen. Weer of geen weer, de trekschuit voer altijd. Het enige dat de schipper kon tegenhouden om uit te varen was als de vaart bevroren was.
Kosten De trekschuit was uitsluitend bestemd voor personenvervoer. De kosten van de aanleg van de vaart tussen Haarlem en Amsterdam en tussen Leiden en Haarlem werden door de steden eerlijk gedeeld. Jaarlijks vergaderden de commissarissen van de trekvaart halverwege beide trajecten in Halfweg over dienstregeling, onderhoud schuiten en personeel.
Startpunten Zijlpoort en Amsterdamse poort De twee vaarten sloten niet op elkaar aan. In Haarlem kwam de reiziger uit Amsterdam aan bij de Amsterdamse poort en de schuit naar Leiden vertrok van de Zijlpoort. Een wandeling door de stad was onverbrekelijk aan de reis verbonden als men verder wilde dan Haarlem. Vaak werd de beroemde Bavo aangedaan en hier of daar een koffiehuis om op krachten komen.
Latere vervoersmiddelen Behalve aan de trekvaarten besteedt het Historisch Museum Haarlem ook aandacht aan de opvolgers van de schuiten, zoals trein, (paarden)tram en bussen.
Virtueel vaartochtje De belangrijke rol van de trekvaarten voor de regio wordt geïllustreerd met kaarten, dienstregelingen, afbeeldingen van de vaarten en de aanliggende buitenplaatsen, prenten en tekeningen uit de 18de en 19de eeuw, tekstfragmenten, octrooien, modellen van trekschuiten, reisbenodigdheden, reiskostuums en driedimensionale objecten. Zo ontdekt de bezoeker met bewondering hoe de aanleg en het onderhoud van de vaart werd geregeld. Extra interessant is dat de bezoeker deze wijze van vervoer aan den lijve kan ervaren. Er is namelijk een gedeelte van een roefje van een trekschuit door het Historisch Museum Haarlem nagebouwd. Doordat in dit roefje een DVD wordt afgespeeld, waant de bezoeker zich daadwerkelijk in een trekschuit op de Leidsevaart.